OŚWIETLENIE I LUSTERKA

Każdy kierowca, który ma za sobą egzamin na prawo jazdy pamięta zadanie na części praktycznej dotyczące przygotowania pojazdu do jazdy. Niestety z czasem wielu zapomina, jak istotne jest sprawdzenie czy nasze oświetlenie działa poprawnie lub prawidłowe ustawienie lusterek. Są to dwie z wielu czynności, które powinno się wykonać przed wyruszeniem w podróż i które mają zdecydowany wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

 

BAGAŻNIKI DACHOWE I ODŚNIEŻANIE

Wyruszenie w podróż wiąże się często z wakacyjnymi lub zimowymi wyjazdami, stąd nierzadko wykorzystuje się przy nich bagażniki dachowe, inaczej nazywane „trumnami”. Należy pamiętać o prawidłowym przymocowaniu takiego bagażnika do dachu pojazdu, a także o tym, że bezpieczna prędkość poruszania się z takim „dodatkowym wyposażeniem” zmniejsza się zgodnie z jego instrukcją.

Jeśli jesteśmy już przy wyjazdach zimowych, pamiętać trzeba o prawidłowym odśnieżeniu pojazdu. Zgodnie z przepisami musi on być odśnieżony w taki sposób, aby nie była utrudniona widoczność z jego wnętrza, a także, żeby zalegający na nim śnieg przy większych prędkościach nie był zwiewany na inne pojazdy ograniczając ich widoczność.

 

OPONY PODSTAWĄ BEZPIECZNEJ PODRÓŻY

Jeden z najważniejszych elementów pojazdu to opona. Zapewnia ona nie tylko kontakt pojazdu z podłożem, lecz także bezpieczeństwo podczas jazdy. Nie chodzi tu tylko o prawidłowe ciśnienie w jej wnętrzu ale przede wszystkim o jej stan.

Zgodnie z przepisami głębokość bieżnika opony nie powinna być mniejsza niż 1,6 mm, jednak eksperci branży oponiarskiej zalecają wymianę opon gdy bieżnik ma głębokość mniejszą niż 3 mm w przypadku opony letniej i 4 mm w przypadku opony zimowej. Istotną sprawą jest też jej wiek.

Nie powinno się użytkować opony, której wiek przekracza 10 lat, ponieważ materiały, z których jest ona wykonana tracą swoje właściwości, a co za tym idzie nie spełnia ona w należyty sposób swojej roli!

 

BEZ WZGLĘDU NA PLANOWANY DYSTANS

Pamiętajcie o prawidłowym przygotowaniu swoich samochodów przed każdą jazdą, czy to 10, 100 czy 1000 kilometrów trasy, bo ma to ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo Waszej podróży.