BEZPIECZEŃSTWO PONAD WYGLĄD

W dobie designerskich fotelików coraz częściej zapomina się, że aby spełniał on swoje zadanie i prawidłowo chronił nasze pociechy musi być dopasowany do pojazdu i prawidłowo zamocowany. Najważniejsze jest jego przytwierdzenie do fotela samochodu. Wymaga się aby jego ruchy w jakiejkolwiek płaszczyźnie były ograniczone do minimum. Jeśli fotelik przesuwa się po jego przypięciu o więcej niż 2-3 centymetry oznacza to, że nie jest on bezpieczny i nie należy go używać w swoim pojeździe. Skomplikowany niekiedy sposób mocowania fotelika powoduje, że jest to robione „na szybko”, co jest poważnym błędem.

 

MOCOWANIE FOTELIKA

Istotnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy jest też umiejscowienie samego fotelika. Zakłada się, że powinno się przymocowywać go na środkowym fotelu w tylnym rzędzie siedzeń, co spowoduje, że dziecko będzie mniej narażone na obrażenia wynikające z uderzeń bocznych. Zdarza się, że producenci samochodów wykonują na środkowym siedzeniu profilowanie takie jak w przypadku bocznych siedzeń tylnego rzędu (wklęsłe siedzisko). Jeśli tak nie jest, należy sprawdzić w jakim stopniu fotelik porusza się, o czym była mowa wcześniej.

Fotelik nie może zostać przymocowany na środkowym siedzeniu w sytuacji kiedy pojazd nie posiada na nim 3-punktowych pasów bezpieczeństwa lub mocowania ISOFIX.

ISOFIX (ang. International Organisation for Standardisation – ISO Fixture) jest to system mocowania fotelików dziecięcych. Wykorzystuje on dwa uchwyty, znajdujące się na fotelu pomiędzy siedziskiem, a jego oparciem, będące jednocześnie ściśle przymocowane do konstrukcji samochodu. Taki sposób połączenia fotelika z konstrukcją pojazdu powoduje zwiększoną sztywność, co w konsekwencji zwiększa bezpieczeństwo. Jedną z największych zalet tego systemu jest niemal stuprocentowe wykluczenie możliwości nieprawidłowego montażu.

Jeśli fotelik mocujemy przy pomocy tradycyjnych 3-punktowych pasów bezpieczeństwa należy na samym początku zwrócić uwagę, czy wybrany model fotelika należy montować przy opuszczonym lub podniesionym zagłówku fotela. Następnie konieczne jest takie ustawienie go na siedzisku, aby jak najlepiej przylegał do niego jak i do oparcia fotela. Następnie oplatamy fotelik pasem tak, żeby był nimi przymocowany niemal „na sztywno” i zapinamy klamry.

 

TYŁEM DO KIERUNKU JAZDY

Jeśli chodzi o usytuowanie fotelika w stosunku do kierunku jazdy – odradza się ich mocowanie na przednich siedzeniach. Jeśli zachodzi taka konieczność należy KONIECZNIE wyłączyć gazową poduszkę bezpieczeństwa. Dokładnie taka sama zasada dotyczy „nosidełek” czyli fotelików dla dzieci wpisujących się do najmniejszej grupy wiekowej. Wg ekspertów dziecko powinno jak najdłużej jeździć tyłem do kierunku jazdy (do osiągnięcia wagi 13 kg lub wieku 12 miesięcy), dzięki czemu gwałtowne przeciążenia towarzyszące kolizjom/wypadkom oddziałują w mniejszym stopniu na m.in. głowę i szyję dziecka niż podczas jazdy przodem.