BEZPIECZNY PIESZY

Dobrze widoczny pieszy to pieszy bezpieczny. Należy zadbać więc o to, aby inni uczestnicy ruchu drogowego mogli go dostrzec w ciemności, ponieważ w „starciu bezpośrednim” pieszy pozostaje ze znikomymi szansami na wygraną w stosunku do dużo większego i cięższego samochodu.

 

ELEMENT ODBLASKOWY DLA KAŻDEGO

Zgodnie z przepisami, które weszły w życie z dniem 31 sierpnia 2014 roku, nie tylko dziecko do 15 roku życia ale KAŻDY pieszy poruszający się po drodze poza obszarem zabudowanym musi być wyposażony w element odblaskowy (umieszczony na swojej garderobie, plecaku itd.) w sposób widoczny dla kierowców nadjeżdżających z obu stron. Niestosowanie się do powyższego przepisu może skutkować otrzymaniem przez nierozsądnego pieszego będącego uczestnikiem ruchu mandatu w wysokości do 100 zł. Elementem odblaskowym może być zawieszka, którą można przyczepić do ubrania, opaska naramienna, odblaskowa smycz dla psa, czy w końcu kamizelka. Często producenci plecaków umieszczają na swoich produktach odblaskowe wstawki, które bardzo dobrze spełniają swoją rolę.

 

POZWÓL SIĘ DOSTRZEC

Zastosowanie, któregoś z powyższych elementów po zmroku pozwala kierowcom dostrzec pieszego z odległości nawet 150 metrów, podczas gdy pieszy „nieoznakowany”, noszący ciemne ubranie pozwala kierującemu pojazdem na zauważenie się dopiero z odległości wynoszącej około 40 metrów. Zwiększona odległość z jakiej jest widoczny poruszający się po drodze pieszy pozwala na wcześniejszą reakcję kierowcy. Koszt odblasku jest niewielki, a może uratować życie.